Kalendarzowa wiosna!

Wiosna w kalendarzu nadchodzi w środę – oby natura nadążyła za kalendarzem!

Witam się z Państwem w tym tygodniu w słodko – gorzkim nastroju. Słodkim, bo nareszcie oficjalnie – a i za oknem w sposób widoczny – nadchodzi wiosna. Łatwiej wstać rano, gdy za oknem świeci słońce, miło wracać do domu, gdy jeszcze widno – dni wydają się dłuższe. W weekend czeka nas zmiana czasu – posunięcie zegarków do przodu, przez co będziemy spać krócej, ale za to dłużej cieszyć się dziennym światłem.

Gorycz, z którą Państwa witam, wiąże się z dwoma smutnymi wydarzeniami poprzedniego tygodnia. W środę 14 marca pożegnaliśmy wielkiego naukowca, profesora Stephena Hawkinga. Wielki umysł, który tak długo pokonywał słabość ciała, osoba, która zmieniała oblicze nauki i dodawała odwagi najbardziej wątpiącym. To wielka strata dla świata.

Drugą osobą, która w ubiegłym tygodniu odeszła, jest dr. Berry Brazelton. Osoba mniej znana niż Hawking, ale również ogromnie istotna: człowiek, który zrewolucjonizował postrzeganie noworodków, pokazał rodzicom i lekarzom, z jak wielkim potencjałem człowiek przychodzi na świat, nauczył wielu szacunku dla najmłodszych i cierpliwości w komunikacji z nimi. Z tej okazji w tym tygodniu w piątek przypominamy artykuł oparty w całości na filozofii dr. Brazeltona – Zrozumieć noworodka. Wiemy, że Eduradę czytają również rodzice, mamy więc nadzieję, że tekst ten zaciekawi Państwa.

Co poza tym w Eduradzie?

W poniedziałek Monika Zdrzyłowska pokazuje, jak ogromne znaczenie w resocjalizacji trudnych zachowań uczniów ma modelowanie. Wiemy, że uczniowie uczą się znacznie więcej patrząc na nas niż słuchając, warto więc z uwagą zagłębić się w słowa naszej ekspertki, aby stać się jak najlepszym modelem dla młodzieży.

We wtorek – narzędzia komunikacyjne dyrektora szkoły. Czy w XXI wieku wystarczy rozmowa w zaciszu gabinetu? Czy dyrektor powinien bać się nowoczesnych technologii? O tym we wtorek.

W środę rozpoczynamy cykl artykułów dotyczących uczniów z niepełnosprawnością, których coraz więcej w szkołach masowych. Zaczynamy więc od artykułu „zrozumieć niepełnosprawność”: aby móc szanować i wspierać, trzeba rozumieć… Polecamy doskonałe, merytoryczne teksty – od tego tygodnia co środę w Eduradzie.

Życzymy wiosny w sercu i pożytecznej lektury! 

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *