Style liderowania

Zapraszamy do lektury kolejnego artykułu z cyklu „Dyrektor na starcie”. Dziś kolejna uczestniczka Kursu kwalifikacyjnego zarządzania oświatą rozpoczyna temat stylów liderowania.

Każdy z nas niejednokrotnie spotkał  na swojej drodze kogoś, kto wywarł ogromny wpływ na jego dalsze losy. Kto znał odpowiedzi na trudne pytania i widział rozwiązania tam, gdzie inni ich nie dostrzegali. Od najmłodszych lat wzrastamy w cieniu autorytetów, poszukujemy mentorów, którzy wskazują nam drogę, prowadzą nas w ciemności, a my dzięki ich sile, determinacji i wizji podążymy w  przyszłość z nadzieją i optymizmem.

Współczesny świat takich ludzi obdarzonych jakimś szczególnym rodzajem charyzmy, a może zwyczajnie potrafiących rozwijać w sobie pewne cechy i umiejętności przywódcze ochrzcił mianem liderów. Kiedy czytamy biografie słynnych postaci, jak chociażby Juliusza Cezara, Napoleona Bonaparte czy Józefa Piłsudskiego, jawią nam się oni jako wybitni przywódcy, ale też poznajemy ich jako zwykłych ludzi, przeżywających porażki, ulegających różnym uczuciom i słabościom. Zastanawiamy się nad tajemnicą ich geniuszu i powodzenia. Z pewnością jedną z cech, która ich łączy, jest silna wiara w pewne idee i ogromna determinacja w dążeniu do ich osiągnięcia.

Współczesność przyniosła nowe wyzwania i zupełnie inny system wartości, inni są też dzisiejsi przywódcy i inne drogi dochodzenia do celu. Jako pedagog, wychowawczyni wielu roczników młodzieży, w swej codziennej pracy   spotykam się z potrzebą przewodzenia grupie i zagadnieniem liderowania.

Niejednokrotnie również pewne działania podejmuję zupełnie instynktownie, bazując na osobistych doświadczeniach, powielając pewne wyuczone schematy, co nie jest do końca skuteczne. Współczesny nauczyciel często jest bezbronny wobec wyzwań zmieniającej się rzeczywistości, jeśli nie zostanie uzbrojony w odpowiednie narzędzia.

Moje zainteresowanie tematem wiąże się z potrzebą zgłębienia zagadnień w zakresie sposobów i stylów liderowania celem lepszego zrozumienia mechanizmów przewodzenia grupie. Powszechnie mówi się że liderem może zostać każdy, ale jak być skutecznym liderem? jak odnieść sukces w realizacji zamierzonych celów? Poszukiwaniu odpowiedzi na te pytania pragnę poświęcić kolejne artykuły .

Bożena Motyl-Grabowska

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *