Witamy po wakacjach

Wakacje nieubłaganie dobiegają końca. W nowym roku szkolnym czeka nas sporo wyzwań. Nauczyciele szkół podstawowych i ponadgimnazjalnych skonfrontują się z nową podstawą programową oraz systemem pomocy psychologiczno-pedagogicznej.

Te dwa tematy nieustannie zasilają strony Edurady. Ministerstwo szykuje także zmiany w nadzorze pedagogicznym. Procedury ewaluacji wewnętrznej mają być nieco uproszczone.

Do następnych wakacji przyjdzie nam poczekać do 28 czerwca, kiedy to zakończą się zajęcia w szkołach. Nauczyciele z kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego wyjadą na ferie zimowe najwcześniej, bo już 14 stycznia; do 21 stycznia poczekają pracujący na Podlasiu i w regionie warmińsko-mazurskim. Mazowsze, Dolny Śląsk, Pomorze Zachodnie i Opolszczyzna odpoczywać będą od 28 stycznia. Pierwszy semestr potrwa najdłużej, bo do 11 lutego, w województwach: lubelskim, łódzkim, podkarpackim, pomorskim i śląskim. Maturzyści zakończą rok szkolny 26 kwietnia, zaś uczniowie szkół zawodowych w klasach programowo najwyższych 14 czerwca.

Sprawdzian dla uczniów szkół podstawowych rozpocznie się 4 kwietnia. Gimnazjaliści będą przeegzaminowani 24, 25 i 26 kwietnia. Matura potrwa do 7 do 28 maja. Kształcący się w szkołach zawodowych i technikach część teoretyczną egzaminu zawodowego będą zdawać 17 czerwca, praktyczną zaś do 18 do 21 czerwca. CKE poda szczegółowe informacje na swoje stronie do 6 kwietnia. Tym wszystkim, którzy od września tego roku, uczą się według nowej podstawy programowej kształcenia w zawodach przypominamy,  że termin egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe ustala dyrektor komisji okręgowej w uzgodnieniu z dyrektorem Centralnej Komisji Egzaminacyjnej i ogłasza go na stronie internetowej komisji okręgowej nie później niż na 5 miesięcy przed terminem egzaminu zawodowego.

            W nadchodzącym roku szkolnym przyglądać się będziemy z uwagą planom zmian w Karcie Nauczyciela oraz nowym formułom egzaminów zewnętrznych. Pomożemy także zrealizować priorytety nadzoru pedagogicznego MEN, które w roku szkolnym 2012/2013 obejmują: wspieranie dziecka najmłodszego, wzmacnianie bezpieczeństwa, podniesie jakości kształcenia w szkołach ponadgimnazjalnych.

            Wszystkim naszym czytelnikom życzymy dużo sukcesów w nowym roku szkolnym

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *