Grupa Eko-Tur Instytut Kształceni Eko-Tur Doradztwo Prawne Eko-Tur Baza Nauczycieli Edurada PrimoPsyche
powrót

Jesteś tutaj: Strona główna \ Pytania i odpowiedzi \ Gdzie mam szukać pomocy , jeżeli podejrzewam, że uczeń jest molestowany seksualnie w domu?

Gdzie mam szukać pomocy , jeżeli podejrzewam, że uczeń jest molestowany seksualnie w domu?

12:35 14-06-2012
JoannaSzczepanska100x2

Odpowiedź eksperta

Joanna Szczepańska Terapeutka, dyrektor poradni psychologiczno – pedagogicznej

Obowiązek zgłoszenia przestępstwa ciąży na każdym obywatelu, który ma o nim wiedzę, więc także na nauczycielu, na pedagogu, nawet jeśli są to tylko podejrzenia.

Należy zawiadomić prokuraturę (można to uczynić na piśmie lub osobiście). Prokuratura podejmuje czynności prawne m.in. diagnozę dziecka przez biegłego psychologa, lekarza itp. To nie na osobie zgłaszającej ciąży obowiązek dowiedzenia tego, czy molestowanie faktycznie nastąpiło. Istotne jest również to, że bez względu na to, czy osoba zgłaszająca wycofa zgłoszenie, czy też nie, prokuratura prowadzi tę sprawę nadal z tzw. "urzędu" . Uważam, że nauczyciel powinien swoje podejrzenia zgłosić dyrekcji szkoły, lecz bez względu na decyzję dyrekcji ma obowiązek zgłosić do prokuratury jako obywatel, a nie nauczyciel. Są przypadki, że juz dorosłe osoby, które były wykorzystywane seksualnie w dzieciństwie, podają nauczycieli, lekarzy, pielęgniarki, pracowników socjalnych do sądu za to, że nie zgłosili takich sytuacji i wygrywają.

Proszę się nie obawiać. Nawet gdyby okazało się, że molestowanie nie miało miejsca,  jest to lepsze niż zaniechanie pomimo wiedzy i pozwolenie na krzywdzenie dziecka.

Przepisy prawa:

Art.200 Paragraf 1 KK. Kto obcuje z małoletnim poniżej 15 lat lub dopuszcza się wobec takiej osoby innej czynności seksualnej lub doprowadza ją do poddania się takim czynnościom albo do ich wykonania podlega karze pozbawienia wolności od 2 do 12 lat.Zadaj pytanie

x

Zapisz się na newsletter

x