Grupa Eko-Tur Instytut Kształceni Eko-Tur Doradztwo Prawne Eko-Tur Baza Nauczycieli Edurada PrimoPsyche
powrót

Jesteś tutaj: Strona główna \ Biblioteka pedagogiczna \ Dyrektywa o ochronie sygnalistów – wdrażać czy nie wdrażać?

Dyrektywa o ochronie sygnalistów – wdrażać czy nie wdrażać?

13:33 24-01-2022

Dla kogo: Dyrektorzy , Organy prowadzące

Kategoria: Zarządzanie Oświatą

Uwaga! Bardzo ważny komentarz prawny do unijnej dyrektywy w sprawie ochrony sygnalistów. Czy szkoły mają obowiązek wdrażać przepisy dotyczące osób zgłaszających naruszenia? Musisz to przeczytać!

W dniu 17 grudnia ubiegłego roku weszła w życie dyrektywa  Parlamentu Europejskiego z dnia 23 października 2019 r. (UE 2019/1937) w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii potocznie nazywana „dyrektywa o sygnalistach”.

W ostatnich dniach dyrektorzy jednostek oświatowych informują nas o wielu przypadkach zgłoszeń tzw. sygnalistów, które już wpływają do szkół. W zeszłym tygodniu do skrzynki mailowej jednej ze szkół trafiła korespondencja od „sygnalisty społecznego”, dotycząca naruszenia prawa dzieci w kontekście szczepień. Tenże „sygnalista społeczny” wyznaczył termin na  odpowiedź zgodnie z dyrektywą.

 

Takich maili i korespondencji, z pewnością, będzie przybywać. Pytacie Państwo jak postąpić w takiej sytuacji?

 

Odpowiedź nie jest prosta, bo jak Państwo z pewnością wiedzą, nie udało się naszemu krajowi implementować przepisów dyrektywy i uchwalić stosownej ustawy. Jak podają źródła rządowe, planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów to I kwartał 2022 r. W obecnej sytuacji, jeżeli do szkoły lub placówki wpłynie zgłoszenie sygnalisty, obowiązkiem pracodawcy, a więc dyrektorów jest realizacja obowiązku wskazanego w dyrektywie i zagwarantowanie sygnaliście rozpatrzenia jego zgłoszenia.

Konieczność bezpośredniego stosowania dyrektywy w przypadkach relacji wertykalnych: obywatel – podmiot, którego działalność stanowi „emanacje funkcji państwa” wynika z utrwalonego stanowiska Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Tzw. „dyrektywa o sygnalistach” jest aktem prawnym szczegółowym, jasnym i precyzyjnym. Dlatego tez eksperci wskazują na bezpośrednią konieczność stosowania jej zapisów, w szczególności wtedy, gdy do jednostki wpłynie zgłoszenie sygnalisty. Wówczas, musi być ono rozpatrzone zgodnie z  zasadami wskazanymi w wewnętrznej procedurze obowiązującej w danej jednostce oświatowej.

Niestety, musimy liczyć się z tym, że zgłoszenia wpływać będą, bo odbieramy od Państwa wiele sygnałów w tej sprawie. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby już teraz wdrożyć w placówkach procedury przyjmowania i weryfikacji zgłoszeń, a po wejściu w życie polskiej ustawy dostosować je do jej zapisów.

W kwestii formalnego wdrożenia regulaminu (procedury) pamiętać należy, że dyrektywa unijna nie wymaga konsultacji jej treści z organizacjami związkowymi. Wynika z tego, że na dzień dzisiejszy, nie muszą Państwo przekazywać projektów regulaminów do związków, bo nie ma podstawy prawnej do takiego działania.

Zapraszamy również do skorzystania z naszej oferty konsultacji w razie wątpliwości w zakresie wdrażania procedury zgłoszeń wewnętrznych oraz rozpatrywania ewentualnych zawiadomień sygnalistów.

Justyna Świder

Redaktor portalu edurada.pl

Zapraszamy do dyskusji na temat artykułu na naszym facebooku


Dodaj komentarz

Nie możesz pisać komentarzy zanim się nie zalogujesz.. Logowanie tutaj.

Komentarze

Nikt nie skomentował jeszcze tej strony

Subskrybuj komentarze przez RSS na tej stronie | RSS dla wszystkich komentarzy

Zadaj pytanie

x

Zapisz się na newsletter

x