Grupa Eko-Tur Instytut Kształceni Eko-Tur Doradztwo Prawne Eko-Tur Baza Nauczycieli Edurada PrimoPsyche
powrót

Jesteś tutaj: Strona główna \ Biblioteka pedagogiczna \ Nowe stawki wynagrodzeń dla nauczycieli od 1 września 2022

Nowe stawki wynagrodzeń dla nauczycieli od 1 września 2022

09:14 07-09-2022

Dla kogo: Dyrektorzy , Nauczyciele

Kategoria: Księgowość i finanse

Od 1 września 2022 zmieniły się stawki wynagrodzeń dla nauczycieli. Prezentujemy dzisiaj zestawienie nowych wytycznych w tym zakresie.

W czwartek 23 czerwca 2022 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy Karta Nauczyciela.  Większość zmian w pragmatyce zawodowej nauczycieli ma wejść w życie już 1 września 2022 r.

Ustawa o zmianie ustawy – Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw przewiduje w szczególności:

  • zmniejszenie liczby stopni awansu zawodowego,
  • rezygnację ze stażu na kolejny stopień awansu
  • wydłużenie pierwszego okresu zatrudnienia na czas określony do dwóch lat,
  • zmianę wysokości tzw. średniego wynagrodzenia nauczycieli,
  • wprowadzenie godziny dostępności w szkole.

Zmieniona ustawa będzie skutkowała koniecznością  wprowadzenia zmian w zapisach rozporządzenia MEiN w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy.

 

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano już  projekt nowelizacji tego właśnie rozporządzenia. Jak zaznaczono w Ocenie Skutków Regulacji projektu celem regulacji jest dostosowanie tabeli minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli do nowej struktury awansu zawodowego oraz podwyższenie od dnia 1 września 2022 r. minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. Zmiana ta umożliwi jednocześnie podwyższenie od dnia 1 września 2022 r. dodatków do wynagrodzenia zależnych od wynagrodzenia zasadniczego. Tabela stanowiąca załącznik do rozporządzania uwzględnia już nową strukturę awansu zawodowego i w sposób szczególny traktuje nauczycieli rozpoczynających pracę, czyli będących nauczycielami początkującymi.

Zgodnie z nową tabelą nauczyciele po studiach magisterskich z przygotowaniem pedagogicznym otrzymają w zależności od stopnia awansu zawodowego: początkujący 3424 zł, mianowany 3597 zł, dyplomowany – 4224 zł. Nauczyciele nieposiadający przygotowania pedagogicznego mają przewidziane nieco niższe stawki wynagrodzenia i tak: nauczyciel początkujący – 3329 zł, nauczyciel mianowany – 3400 zł, nauczyciel dyplomowany – 3678 zł.

 

W wyniku powyższych zmian, wzrost minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego dla nauczycieli, którzy nie uzyskali jeszcze stopnia nauczyciela mianowanego, z pierwszej grupy zaszeregowania płacowego (posiadających tytuł zawodowy magistra z przygotowaniem pedagogicznym), wyniesie dla:

 

1) dotychczasowych nauczycieli stażystów  – ok. 11% (wzrost o 345 zł);

2) dotychczasowych nauczycieli kontraktowych – ok. 8% (wzrost o 257 zł).

W związku z nową ścieżką awansu i likwidacją zarówno stopnia awansu nauczyciela stażysty jak i kontraktowego oraz zastąpienia tych stopni okresem tzw. przygotowania do zawodu   w rozporządzeniu przewidziano dodatek dla nauczyciela opiekującego się nauczycielem w okresie przygotowania do zawodu, zwanego mentorem

Jacek Jagiełło

Zapraszamy do dyskusji na temat artykułu na naszym facebooku


Dodaj komentarz

Nie możesz pisać komentarzy zanim się nie zalogujesz.. Logowanie tutaj.

Komentarze

Nikt nie skomentował jeszcze tej strony

Subskrybuj komentarze przez RSS na tej stronie | RSS dla wszystkich komentarzy

Zadaj pytanie

x

Zapisz się na newsletter

x