Grupa Eko-Tur Instytut Kształceni Eko-Tur Doradztwo Prawne Eko-Tur Baza Nauczycieli Edurada PrimoPsyche
powrót

Jesteś tutaj: Strona główna \ Biblioteka pedagogiczna \ Osiągnięcie wieku emerytalnego przez nauczyciela a kontynuowanie pracy w tej samej szkole – jakie warunki trzeba spełnić?

Osiągnięcie wieku emerytalnego przez nauczyciela a kontynuowanie pracy w tej samej szkole – jakie warunki trzeba spełnić?

09:05 12-08-2022

Dla kogo: Dyrektorzy , Nauczyciele

Kategoria: Prawo oświatowe

Nauczyciele-emeryci stanowią ogromne wsparcie dla dyrektorów szkół, w których brakuje kadry pedagogicznej. Co zrobić w sytuacji, kiedy nauczyciel osiągnął wiek emerytalny, ale nadal chce pracować i jednocześnie pobierać emeryturę?

Zgodnie z art. 103a ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych:

„[...] prawo do emerytury ulega zawieszeniu bez względu na wysokość przychodu uzyskiwanego przez emeryta z tytułu zatrudnienia kontynuowanego bez uprzedniego rozwiązania stosunku pracy z pracodawcą, na rzecz którego wykonywał je bezpośrednio przed dniem nabycia prawa do emerytury, ustalonym w decyzji organu rentowego”. 

Z tego przepisu jasno wynika, że nie ma możliwości kontynuowania zatrudnienia nauczyciela-emeryta u dotychczasowego pracodawcy bez rozwiązania stosunku pracy choćby na jeden dzień.

Aby uzyskać emeryturę należy przedstawić w ZUS świadectwo pracy i zostać wyrejestrowanym z ubezpieczeń społecznych. Żaden przepis nie wskazuje, ile ma trwać przerwa w zatrudnieniu, aby nauczyciel mógł otrzymać świadczenie emerytalne w przypadku kontynuowania zatrudnienia w tej samej szkole. Przyjmuje się, że nauczyciel może zwolnić się tylko na jeden dzień i kolejnego dnia ponownie podjąć zatrudnienie. Wówczas może otrzymywać jednocześnie emeryturę i wynagrodzenie ze stosunku pracy.

Uwaga! Przepis ten nie dotyczy nauczycieli-emerytów, którzy przed osiągnięciem wymaganego wieku emerytalnego pobierali rentę z tytułu niezdolności do pracy i otrzymali emeryturę z urzędu po osiągnięciu odpowiedniego wieku.

Przykład:

Nauczycielka biologii osiągnęła wiek emerytalny 20 lipca 2022 r. Chciałaby kontynuować zatrudnienie w nowym roku szkolnym w tej samej szkole i jednocześnie otrzymywać świadczenie emerytalne. W związku z tym zwróciła się do dyrektora z prośbą o rozwiązanie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony za porozumieniem stron 20 lipca 2022 r. W tym dniu pracodawca rozwiązał z nauczycielką stosunek pracy, wypłacił odprawę emerytalną, wystawił świadectwo pracy, a następnego dnia wyrejestrował ją z ZUS. Nauczycielka złożyła w ZUS świadectwo pracy 20 lipca 2022 r., a następnego dnia podpisała ze swoim dotychczasowym dyrektorem nową umowę na czas określony na jeden rok. W związku z tym, że doszło do rozwiązania stosunku pracy, nauczycielka może kontynuować zatrudnienie i jednocześnie będzie otrzymywała świadczenie emerytalne.

 

Zapraszamy na naszą nową stronę z ofertami pracy dla nauczycieli:

Praca dla nauczyciela

Anna Kozimor-Cyganik

Zapraszamy do dyskusji na temat artykułu na naszym facebooku


Dodaj komentarz

Nie możesz pisać komentarzy zanim się nie zalogujesz.. Logowanie tutaj.

Komentarze

Nikt nie skomentował jeszcze tej strony

Subskrybuj komentarze przez RSS na tej stronie | RSS dla wszystkich komentarzy

Zadaj pytanie

x

Zapisz się na newsletter

x