Grupa Eko-Tur Instytut Kształceni Eko-Tur Doradztwo Prawne Eko-Tur Baza Nauczycieli Edurada PrimoPsyche
powrót

Jesteś tutaj: Strona główna \ Biblioteka pedagogiczna \ Ruszył proces zatrudniania obywateli Ukrainy na stanowisku pomocy nauczyciela w szkołach

Ruszył proces zatrudniania obywateli Ukrainy na stanowisku pomocy nauczyciela w szkołach

09:12 21-03-2022

Dla kogo: Dyrektorzy , Organy prowadzące

Kategoria: Zarządzanie Oświatą

Na dzień dzisiejszy w polskich szkołach i przedszkolach mamy ponad 70 tysięcy dzieci i młodzieży z dotkniętej wojną Ukrainy. Większość z nich w ogóle nie posługuje się językiem polskim. Z tego powodu powstała między innymi specustawa, która przewiduje szczególne rozwiązania w zakresie zatrudniania na stanowiskach tzw. pomocy nauczycieli, czyli osób, które mogłyby pomóc w oswajaniu się z nową rzeczywistością szkolną

Na dzień dzisiejszy w polskich szkołach i przedszkolach mamy ponad 70 tysięcy dzieci i młodzieży z dotkniętej wojną Ukrainy. Większość z nich w ogóle nie posługuje się językiem polskim. Z tego powodu powstała między innymi specustawa, która przewiduje szczególne rozwiązania w zakresie zatrudniania na stanowiskach tzw. pomocy nauczycieli, czyli osób, które mogłyby pomóc w oswajaniu się z nową rzeczywistością szkolną.

Najważniejszą zmianą we wspomnianej specustawie jest rezygnacja z wymogu pisemnego potwierdzania przez ukraińskiego kandydata na pomoc nauczyciela znajomości języka polskiego. Póki co, takie rozwiązanie dotyczy tylko i wyłącznie obecnego roku szkolnego 2021/2022. Warto też pamiętać, że osoba na stanowisku pomocy nauczyciela nie musi posiadać ani wyższego, ani pedagogicznego wykształcenia i jest zatrudniana na podstawie Kodeksu Pracy. To powinno znacznie ułatwić procedurę naboru.

Na stronie Ministerstwa Edukacji i Nauki został umieszczony specjalny formularz, który kandydaci na to stanowisko muszą wypełnić – dla ułatwienia, najpierw wybierają województwo, w którym chcieliby podjąć zatrudnienie.

Formularz jest dostępny poniżej:

Formularz dla ukraińskich kandydatów na stanowisko pomocy nauczyciela

Zasady zatrudniania pomocy nauczyciela zostały jasno określone w Prawie oświatowym. Wynikają one z faktu, że uczniom, niebędącym obywatelami polskimi, którzy podlegają obowiązkowi szkolnemu, a  którzy nie znają języka polskiego albo znają go na poziomie niewystarczającym do korzystania z nauki, przysługuje wsparcie osoby władającej językiem kraju pochodzenia. Taką osobę zatrudnia w charakterze pomocy nauczyciela dyrektor szkoły. Warto pamiętać, że szczegółowy zakres obowiązków pomocy nauczyciela również określa jego pracodawca.

Główne zadania to przede wszystkim pomoc w pokonywaniu barier językowych, tłumaczenie, pośredniczenie w kontaktach pomiędzy szkołą a rodzicami.

 

Specustawa przewiduje możliwość zatrudniania obywateli Ukrainy pod warunkiem, że na terenie Polski przebywają legalnie

Anna Kozimor-Cyganik

Zapraszamy do dyskusji na temat artykułu na naszym facebooku


Dodaj komentarz

Nie możesz pisać komentarzy zanim się nie zalogujesz.. Logowanie tutaj.

Komentarze

Nikt nie skomentował jeszcze tej strony

Subskrybuj komentarze przez RSS na tej stronie | RSS dla wszystkich komentarzy

Zadaj pytanie

x

Zapisz się na newsletter

x