Grupa Eko-Tur Instytut Kształceni Eko-Tur Doradztwo Prawne Eko-Tur Baza Nauczycieli Edurada PrimoPsyche
powrót

Jesteś tutaj: Strona główna \ Biblioteka pedagogiczna \ Zmiany w edukacji w nowym roku szkolnym 2022/2023

Zmiany w edukacji w nowym roku szkolnym 2022/2023

11:52 06-09-2022

Dla kogo: Dyrektorzy , Nauczyciele , Rodzice

Kategoria: Prawo oświatowe , Zarządzanie Oświatą

Zmiany w zasadach wynagrodzeń nauczycieli, modyfikacja ścieżki awansu zawodowego, pojawienie się nowego przedmiotu o nazwie historia i teraźniejszość to jedne z najważniejszych zmian wprowadzonych w nowym roku szkolnym. Co jeszcze przygotował resort edukacji? Warto przeczytać.

Resort edukacji wprowadził zmiany w zakresie awansu zawodowego nauczycieli –  przede wszystkim zredukował liczbę stopni awansu zawodowego z 4 do 2, usuwając stopień nauczyciela stażysty oraz nauczyciela kontraktowego. Osoba, która rozpoczyna pracę w zawodzie od 1 września 2022, nie posiada więc żadnego stopnia awansu. Może się o niego ubiegać dopiero po 4 latach pracy. W tym czasie nauczyciel odbywa tzw. przygotowanie do zawodu i podlega obowiązkowej ocenie pracy.

Od roku szkolnego 2022/2023 wszystkie klasy pierwsze szkół ponadpodstawowych uczą się zupełnie nowego przedmiotu nazwanego historia i teraźniejszość. Ma on zastąpić dotychczasową wiedzę o społeczeństwie. Zgodnie z komentarzem resortu, celem nauczania historii i teraźniejszości jest zapoznanie uczniów z historią najnowszą, w programie nauczania ujęto bowiem zagadnienia dotyczące historii świata po 1945 roku. Młodzież będzie uczyła się m.in. o katastrofie smoleńskiej czy pandemii koronawirusa.

W związku z wprowadzeniem nowego przedmiotu zmieni się również siatka godzin nauczania historii oraz wiedzy o społeczeństwie. Historia i teraźniejszość ma być wprowadzana stopniowo. Zmiana ta nie będzie obowiązywała uczniów, którzy rozpoczęli naukę w szkole ponadpodstawowej przed rokiem szkolnym 2022/2023.

Od 1 września 2022 roku ulega również zmianie podstawa programowa przedmiotu edukacja dla bezpieczeństwa. Autorzy nowego dokumentu, zgodnie z zaleceniami MEiN, zawarli w nim więcej elementów związanych z przysposobieniem obronnym, np. wykorzystywanie broni kulkowej i pneumatycznej, składanie i rozkładanie broni, a także odpowiednie reagowanie w sytuacji zagrożenia spowodowanego działaniami wojennymi. Ponadto w treściach kształcenia uwzględniono elementy wiedzy z terenoznawstwa, cyberbezpieczeństwa oraz bezpiecznego obchodzenia się z bronią. Największe kontrowersje budzi fakt, że część zajęć miałaby odbywać się w formie praktycznych zajęć na strzelnicach.

W roku szkolnym 2022/2023 czeka nas po raz pierwszy tzw. nowa matura. Egzamin dojrzałości w zupełnie nowej wersji będą zdawać uczniowie, którzy ukończyli ośmioletnie szkoły podstawowe oraz czteroletnie szkoły ponadpodstawowe. Zgodnie z zapowiedziami, maturzyści będą mieli więcej czasu na rozwiązanie arkuszy, ale znajdzie się w nich też o więcej zadań. Już dziś wiele obaw budzi matura ustna z języka polskiego w nowej formule. Przypomnijmy, że ze względu na pandemię Centralna Komisja Egzaminacyjna przez ostatnie dwa lata nie organizowała tej części egzaminu. Przykładowe arkusze w nowej wersji egzaminu zostały umieszczone na stronie www.cke.gov.pl

 

Bez zmian pozostaje natomiast nauka uczniów ukraińskich w roku szkolnym 2022/2023 w polskich szkołach. Nadal istnieje możliwość tworzenia tzw. oddziałów przygotowawczych, przyjmowania dzieci do klas polskich ze zwiększoną liczbą uczniów, zatrudniania nauczycieli ukraińskich, a także polskich na świadczeniach kompensacyjnych oraz wypracowywanie przez nauczycieli większej liczby nadgodzin niż standardowy limit 9 nadgodzin.

Anna Kozimor-Cyganik

Zapraszamy do dyskusji na temat artykułu na naszym facebooku


Dodaj komentarz

Nie możesz pisać komentarzy zanim się nie zalogujesz.. Logowanie tutaj.

Komentarze

Nikt nie skomentował jeszcze tej strony

Subskrybuj komentarze przez RSS na tej stronie | RSS dla wszystkich komentarzy

Zadaj pytanie

x

Zapisz się na newsletter

x