Grupa Eko-Tur Instytut Kształceni Eko-Tur Doradztwo Prawne Eko-Tur Baza Nauczycieli Edurada PrimoPsyche
powrót

Jesteś tutaj: Strona główna \ Biblioteka pedagogiczna \ DYREKTOR SZKOŁY Czy LIDER SPOŁECZNOŚCI?

DYREKTOR SZKOŁY Czy LIDER SPOŁECZNOŚCI?

09:20 14-11-2017

Dla kogo: Dyrektorzy

Kategoria: Awans zawodowy , Rozwój osobisty , Perspektywy zawodowe , Zarządzanie Oświatą , System oświaty

Dyrektor jest odpowiedzialny za rozwój swojej szkoły, integruje zespół nauczycieli, dba o pracowników, zna uczniów, nawiązuje współpracę z instytucjami i organizacjami z różnych środowisk.

Jestem nauczycielem języka angielskiego i swoją przygodę z nauczaniem rozpoczęłam od razu po ukończeniu studiów. Moja praca jest dla mnie pasją, ponieważ każdego dnia czuję ogromną satysfakcję z tego co robię, a radość z wykonywania tego, co naprawdę kocham, napędza mnie do dalszych działań.

Po pierwszym roku swojej pracy, podczas rozmowy o uzyskanie stopnia nauczyciela kontraktowego, zadano mi pytanie: "Jak widzę siebie, jako nauczyciela za parę lat? Jakie stawiam sobie cele?” Już wtedy wiedziałam, że chciałabym, aby moja szkoła była znana                 i doceniana nie tylko w środowisku lokalnym, ale mierząc wysoko odpowiedziałam, że za cel stawiam sobie nawiązanie współpracy międzynarodowej i wypromowanie swojej placówki na tejże właśnie arenie. Na przestrzeni ostatnich lat, z sukcesem  stwarzałam swoim uczniom okazje do wykorzystywania swojego potencjału, nie tylko w obrębie murów szkolnych, ale również po za nimi, poprzez inspirowanie ich do działania i zaangażowania w projekty realizowane przy współpracy środowiska lokalnego. Za jeden z celów postawiłam sobie zainicjowanie w swojej szkole projektów międzynarodowych, w których moi uczniowie promowali naszą miejscowość, gminę oraz kraj poza granicami Polski, a zarazem poznawali kulturę i tradycje innych krajów za pomocą współpracy, którą nawiązali z uczniami tamtejszych szkół. W powyższe działania angażowałam również koleżanki z pracy wskazując im drogę działań, oraz rodziców swoich uczniów, służąc pomocą, radą oraz wsparciem.

Za motto przewodnie w swojej pracy zawodowej, postawiłam sobie słowa kanadyjskiego pisarza z dziedziny rozwoju osobistego i psychologii sukcesu - Briana Tracyego: "Zobacz siebie jako lidera, a potem zrób to co robią liderzy, odważ się ruszyć naprzód".  Zaczęłam również poszukiwać odpowiedzi na pytanie: „Kim jest, czym charakteryzuje się i jaką rolę pełni dyrektor - lider społeczny?.”

Rola lidera społecznego wiąże się więc dla mnie z wykorzystywaniem maksymalnego potencjału środowiska lokalnego oraz ze współpracą z różnymi grupami społecznymi            w procesie dydaktyczno-wychowawczym w mojej szkole. Stwarza to doskonałą okazję         do umożliwienia każdemu uczniowi osiągnięcia wymiernego dla niego sukcesu, zaangażowania rodziców w życie szkoły, poznania walorów miejsca swojego zamieszkania, rozwijania umiejętności społecznych oraz integrowania i stwarzania optymalnych warunków do współdziałania nauczycieli ze sobą, jako gronem pedagogicznym oraz ze społecznością lokalną. Dyrektor - lider społeczny w szkole, to przywódca, który myśli długookresowo, koncentruje się głównie na ludziach i daje im inspirację, aby stawali się "kimś więcej".  Lider dzieli się  swoimi pomysłami,  jest kreatywny, motywuje, a „swój sukces mierzy tym, co dał innym, aby go osiągnąć", jak powiedział Dalajlama XIV.

W XXI wieku, gdy zadania szkoły zupełnie odbiegają od tych minionego wieku, należy nieustannie dążyć do kształtowania u młodych ludzi cech i umiejętności, dzięki którym będą mogli zaadaptować się w otaczającym środowisku. Ogromną rolą szkoły w tej płaszczyźnie jest efektywna współpraca nie tylko z rodzicami uczniów, ale również z instytucjami środowiska lokalnego. Dyrektor w roli lidera społecznego jest ogniwem odpowiedzialnym za rozwój swojej szkoły, który integruje zespół nauczycieli, dba o swoich pracowników, zna swoich uczniów, wychodzi z roli menedżera i nawiązuje współpracę z instytucjami i organizacjami z różnych środowisk. Mam nadzieję, że w przyszłości stanę się właśnie takim liderem, który będzie wskazywał drogę do osiągnięcia sukcesu.

KATARZYNA SZOSTEK-PAJĄK

Ekspert edurady

Zapraszamy do dyskusji na temat artykułu na naszym facebooku


Dodaj komentarz

Nie możesz pisać komentarzy zanim się nie zalogujesz.. Logowanie tutaj.

Komentarze

Nikt nie skomentował jeszcze tej strony

Subskrybuj komentarze przez RSS na tej stronie | RSS dla wszystkich komentarzy

Zadaj pytanie

x

Zapisz się na newsletter

x