Grupa Eko-Tur Instytut Kształceni Eko-Tur Doradztwo Prawne Eko-Tur Baza Nauczycieli Edurada PrimoPsyche
powrót

Jesteś tutaj: Strona główna \ Biblioteka pedagogiczna \ Jakie uprawnienia daje Kurs Kwalifikacyjny Zarządzanie Oświatą?

Jakie uprawnienia daje Kurs Kwalifikacyjny Zarządzanie Oświatą?

10:50 03-10-2016

Dla kogo: Dyrektorzy , Organy prowadzące , Nauczyciele

Kategoria: Awans zawodowy , Wicedyrektorzy , Rozwój osobisty , Perspektywy zawodowe , Zarządzanie Oświatą , System oświaty

Nie tyko studia podyplomowe dadzą Ci kwalifikacje do startu w konkursie na stanowisko dyrektora szkoły

Od dłuższego czasu powszechnie panuje przekonanie, że aby zdobyć kwalifikacje niezbędne do startu w konkursie na stanowisko dyrektora szkoły, należy ukończyć odpowiednie studia podyplomowe, ponieważ od 2014 roku nie organizuje się już kursów kwalifikacyjnych.

Nie jest to do końca prawda. Rzeczywiście, przepisy i rozporządzenie MEN w tym zakresie uległy zmianie. W ich myśl, kwalifikacyjny kurs zarządzania oświatą mogą organizować tylko placówki doskonalenia nauczycieli, które posiadają akredytację kuratora oświaty. Okazuje się jednak, że tylko nieliczne placówki taką akredytację były w stanie uzyskać ze względu na złożone i trudne do osiągnięcia wymagania.

MEN zmieniło rozporządzenie w sprawie placówek doskonalenia nauczycieli, właśnie po to, aby ograniczyć prowadzenie kursów zarządzania przez placówki o niskiej jakości pracy edukacyjnej.

Czy zatem kursy zarządzania akredytowane przez kuratoria oświaty dają niezbędne kwalifikacje w zakresie zarządzania? TAK! Absolwent posiadający świadectwo ukończenia takiego kursu może startować w konkursie na stanowisko dyrektora szkoły.

(Podstawa prawna: Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 lipca 2014 r. w sprawie placówek doskonalenia nauczycieli (Dz. U. z dnia 28 sierpnia 2014 r.)

Mazowieckie Kuratorium Oświaty

Lista akredytowanych placówek

Należy pamiętać o pewnych wymaganiach, które muszą być spełnione, aby zostać uczestnikiem kwalifikacyjnego kursu zarządzania oświatą. Uczestnikami kursu mogą być czynni nauczyciele, posiadający odpowiedni poziom wykształcenia, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 27 października 2009 r. w sprawie wymagań, jakim powinna odpowiadać osoba zajmująca stanowisko dyrektora oraz inne stanowisko kierownicze w poszczególnych typach publicznych szkół i rodzajach publicznych placówek (Dz.U. Nr 184, poz. 1436 z późn. zm).

Artur Foremski

Zapraszamy do dyskusji na temat artykułu na naszym facebooku


Dodaj komentarz

Nie możesz pisać komentarzy zanim się nie zalogujesz.. Logowanie tutaj.

Komentarze

Nikt nie skomentował jeszcze tej strony

Subskrybuj komentarze przez RSS na tej stronie | RSS dla wszystkich komentarzy

Zadaj pytanie

x

Zapisz się na newsletter

x