Grupa Eko-Tur Instytut Kształceni Eko-Tur Doradztwo Prawne Eko-Tur Baza Nauczycieli Edurada PrimoPsyche
powrót

Jesteś tutaj: Strona główna \ Biblioteka pedagogiczna \ „Śmierć Zygielbojma” już od 5 listopada w kinach!

„Śmierć Zygielbojma” już od 5 listopada w kinach!

09:31 04-11-2021

Dla kogo: Dyrektorzy , Nauczyciele

Kategoria: Wychowanie , Recenzje

Już jutro, 5 listopada, nastąpi premiera filmu w reżyserii Ryszarda Brylskiego pt. „Śmierć Zygielbojma”. Producenci i twórcy zaprosili na przedpremierowy pokaz filmu nauczycieli wraz z uczniami, ponieważ uznali, że to właśnie kadra pedagogiczna najlepiej kształtuje postawy, których reprezentantem był główny bohater

Już jutro, 5 listopada, nastąpi premiera filmu w reżyserii Ryszarda Brylskiego pt. „Śmierć Zygielbojma”. Producenci i twórcy zaprosili na przedpremierowy pokaz filmu nauczycieli wraz z uczniami, ponieważ uznali, że to właśnie kadra pedagogiczna najlepiej kształtuje postawy, których reprezentantem był główny bohater.

To przejmująca historia członka polskiego rządu na uchodźstwie, Szmula Zygielbojma, który w maju 1943 roku popełnia w Londynie samobójstwo. Śledztwo prowadzone w tej sprawie staje się przyczyną poznania tragicznego losu głównego bohatera, okazuje się bowiem, że targnięcie się na własne życie stanowiło akt rozpaczy z powodu obojętności państw alianckich na eksterminację Żydów.

 

„Londyn, maj 1943. Wśród uczestników wizji lokalnej w miejscu samobójczej śmierci Szmula Zygielbojma – żydowskiego polityka z Polski – znajduje się młody dziennikarz i fotoreporter Adam, który przeczuwając, że wyjaśnienie przyczyn tragedii może stanowić interesujący materiał do artykułu, postanawia obserwować oficjalne śledztwo w tej sprawie. Poznając losy Zygielbojma – szczególnie dramatyczne po wybuchu II wojny światowej, która przyniosła masową eksterminację Żydów – docieka związku jego śmierci z niezwykle ważną misją, z jaką przybył on do Wielkiej Brytanii. Misja polegała na uświadomieniu przywódcom oraz mediom zachodniego świata ogromu zbrodni dokonywanej przez Niemcy hitlerowskie na narodzie żydowskim w Europie i konieczności niezwłocznego przeciwdziałania złu. Film jest rzeczową relacją z autentycznych wydarzeń. Obok Zygielbojma zobaczymy na ekranie inne postaci historyczne, wśród nich polskiego emisariusza przybyłego na Zachód z podobnym zadaniem – Jana Karskiego”[1].

 

W filmie występują znani aktorzy, m.in.: Wojciech Mecwaldowski, Jakck Roth, Karolina Gruszka, Aleksandra Popławska, Tomasz Sapryk, Marcin Bosak. Patronat medialny nad filmem sprawuje głos nauczycielski.

 

Serdecznie zapraszamy do kin i czekamy na Wasze opinie na temat filmu!

 


[1] Źródło: [online:] https://www.filmweb.pl/film/%C5%9Amier%C4%87+Zygielbojma-2021-839855/descs

Anna Kozimor-Cyganik

Zapraszamy do dyskusji na temat artykułu na naszym facebooku


Dodaj komentarz

Nie możesz pisać komentarzy zanim się nie zalogujesz.. Logowanie tutaj.

Komentarze

Nikt nie skomentował jeszcze tej strony

Subskrybuj komentarze przez RSS na tej stronie | RSS dla wszystkich komentarzy

Zadaj pytanie

x

Zapisz się na newsletter

x