Grupa Eko-Tur Instytut Kształceni Eko-Tur Doradztwo Prawne Eko-Tur Baza Nauczycieli Edurada PrimoPsyche
powrót

Jesteś tutaj: Strona główna \ Biblioteka pedagogiczna \ Obliczanie dni wolnych nauczyciela

Obliczanie dni wolnych nauczyciela

08:23 07-04-2016

Dla kogo: Dyrektorzy , Organy prowadzące , Nauczyciele , Księgowi

Kategoria: Prawo oświatowe , Zarządzanie Oświatą , System oświaty

Urlopy nauczycieli zazwyczaj przypadają na wakacje lub ferie, kiedy i uczniów nie ma w szkole. Nauczyciele mają jednak prawo do dni wolnych również w innych sytuacjach.

Jak obliczać dni wolne przysługujące nauczycielowi z tytułu wychowywania dziecka w wieku do 14 roku życia? 

W wyniku znowelizowanego brzmienia art. 188 ustawy Kodeks Pracy od dnia 22 lutego 2016 r. pracownikowi także nauczycielowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wielu do lat 14 przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy w wymiarze dwóch dni albo 16 godzin. Zwolnienie to przysługuje z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.

O tym w jaki sposób zostanie wykorzystane przysługujące pracownikowi zwolnienie decyduje on sam w ramach wniosku złożonego w danym roku. Zgodnie ze stanowiskiem MEN zwolnienie od pracy udzielane w wymiarze godzinowym dla pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy ustala się proporcjonalnie do jego wymiaru czasu pracy. Niepełną godzinę zaokrągla się do pełnej godziny pracy. Nauczyciel, który wybierze godzinowy sposób rozliczania czasu wolnego powinien być w ten sposób rozliczany. Z tym, że za dzień pracy uważa się 8 godzin pracy (ośmiogodzinny, dobowy wymiar czasu pracy). Na powyższy sposób rozliczenia nie ma wpływu liczba zajęć przydzielonych w planie w konkretnym dniu.

Zgodnie z przepisem art. 42 ust. 1 ustawy Karta Nauczyciela nauczyciel zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy pracuje tygodniowo do 40 godzin. Dobowy zaś wymiar czasu pracy wynosi do 8 godzin.

Jolanta Fiedeń-Zabłotny

Zapraszamy do dyskusji na temat artykułu na naszym facebooku


Dodaj komentarz

Nie możesz pisać komentarzy zanim się nie zalogujesz.. Logowanie tutaj.

Komentarze

Nikt nie skomentował jeszcze tej strony

Subskrybuj komentarze przez RSS na tej stronie | RSS dla wszystkich komentarzy

Zadaj pytanie

x

Zapisz się na newsletter

x