Problem zwalnianych nauczycieli- ciąg dalszy

Jak pomóc zwalnianym nauczycielom? Postanowiliśmy porzucić teoretyczne rozważania i przejść do działania. Do współpracy przy naszym projekcie zaprosiliśmy inne instytucje. Co z tego wyniknie?

Przed kilkoma miesiącami, jeszcze przed wakacjami, popełniłem artykuł o problemach zwalnianych nauczycieli. Przy zrozumieniu dla całej skomplikowanej sytuacji (niż demograficzny, kryzys gospodarczy), bardzo współczułem, w jakiej sytuacji znaleźli się moi koledzy. W sposób dość dobitny pokazałem, jak mało jest inicjatyw ze strony państwa, aby nie zostawiać tak ogromnej armii wykształconych obywateli na pastwę losu. Byłem przekonany, że w moim artykule poruszam bardzo poważny problem społeczny, wykraczający poza środowisko oświatowe i w ten sposób w małym stopniu, ale jednak, pomagam zwrócić uwagę na los zwalnianych pedagogów. Byłem dumny ze swojej postawy , ale do czasu, kiedy zacząłem w mojej skrzynce mailowej odnajdywać informacje następującej treści:

„Koledzy Dyrektorzy,
m
am wspaniałą nauczycielkę polskiego, muszę jej podziękować za pracę ze względów organizacyjnych. Czy macie dla niej propozycję pracy? Jest naprawdę dobra.”

Albo inny mail:

„Koledzy,
poszukuję nauczyciela muzyki, musi być pasjonatem, może kogoś takiego znacie?”

Te treści bardzo mnie zafrapowały. Mówiąc szczerze, byłem zaskoczony, z jak ogromną troską dyrektorzy warszawskich szkół ponadgimnazjalnych myśleli o nauczycielach, którzy tracili pracę. Ich postawa była dla mnie inspiracją do przeanalizowania, czy nie za mało zrobiłem w tej sprawie, i czy wykorzystałem cały potencjał Grupy EKO-TUR. Przecież mamy portal Eduradę, który służy środowisku oświatowemu. Dociera on do kilkudziesięciu tysięcy nauczycieli i dyrektorów w całej Polsce. Jest to idealne miejsce, w którym Ci, którzy poszukują pracy mogą odnaleźć swoich przyszłych pracodawców, jak również i dyrektorzy szukający pracowników mogą ich odnaleźć na naszej Eduradzie.

Postanowiliśmy porzucić teoretyczne rozważania i przejść do działania. Do współpracy przy tym projekcie zaprosiliśmy Urzędy Pracy, z którymi mamy bardzo dobre doświadczenia, jak np. z Urzędem Pracy Warszawa-Zachód. Chcielibyśmy, żeby ta właśnie ta instytucja była naszym głównym partnerem. Rozmowy są w toku.

Odbyliśmy również pierwsze spotkanie z przewodniczącym Stowarzyszenia Dyrektorów Ponadgimnazjalnych Szkół Warszawskich. Dyrektor Wiesław Włodarski przyjął naszą propozycję z entuzjazmem, zobaczymy jak zareagują Członkowie Stowarzyszenia. Tak a propos dziękuję za inspirację. To dzięki Wam narodził się pomysł, aby stworzyć giełdę dla nauczycieli na naszym portalu. W Waszych mailach czułem ciepło i wzajemną życzliwość. Udało Wam się stworzyć wspierające się wzajemnie środowisko. W dzisiejszych czasach jest to rzadkością, tym bardziej gratuluję!

Staramy się o wsparcie ze strony władz Warszawy. Zależy nam zwłaszcza na współpracy z miejskim Biurem Edukacji oraz Wydziałami Oświaty Dzielnic.   

Chcemy wystartować bardzo szybko. Jeżeli uważacie, że jest to dobra inicjatywa, to trzymajcie kciuki za ten projekt. Jak w szczegółach będzie funkcjonowała nasza giełda? Niebawem znajdziecie na Eduradzie projekt tego przedsięwzięcia. Zbudowanie dobrej Giełdy pracy zajmie nam trochę czasu, dlatego, żeby zacząć od konkretu, może dobrą propozycją jest  stworzenie giełdy zastępstw dla nauczycieli, którzy utracili pracę. Mamy świadomość, że ta propozycja w minimalnym stopniu odpowiada na ten problem, ale od czegoś trzeba zacząć.

I na koniec ważna informacja dla wszystkich tych, których ten problem osobiście zainteresował – piszcie do nas. Dzielcie się swoimi przemyśleniami.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *