Grupa Eko-Tur Instytut Kształceni Eko-Tur Doradztwo Prawne Eko-Tur Baza Nauczycieli Edurada PrimoPsyche
powrót

Jesteś tutaj: Strona główna \ Biblioteka pedagogiczna \ Ucz się! Ale jak?

Ucz się! Ale jak?

08:17 25-11-2016

Dla kogo: Nauczyciele , Rodzice

Kategoria: Psychologia i pedagogika , Wychowanie

Kiedy dziecko na kolejną negatywną ocenę reaguje łzawym „Ale ja się uczyłem!”, może świadczyć to o braku umiejętności efektywnego uczenia się. Warto mu pomóc!

Dzieci spędzają mnóstwo czasu nad książkami i odrabianiem lekcji. Niektóre z nich mimo to otrzymują złe oceny, przez co maleje ich motywacja, czują się sfrustrowane i tracą poczucie własnej wartości, spada ich samoocena. W wielu przypadkach problemem są nieefektywne techniki uczenia się. Dzieci często słyszą: ucz się, a bardzo rzadko ktoś podpowiada im jak właściwie to robić…

Dla wielu dzieci „uczenie się” oznacza po prostu czytanie odpowiedniego rozdziału w podręczniku raz za razem i próba zapamiętania jak największej ilości informacji. Niestety badania wykazują, że czytanie jako metoda uczenia się ma tylko 10% skuteczności! Największą skuteczność mają wszelkiego rodzaju metody aktywne, angażujące jak najwięcej obszarów w mózgu, ale przede wszystkim wysiłek i uwagę ucznia. O wiele skuteczniejsze zatem będzie zrobienie sobie notatek z odpowiedniego rozdziału w książce, wypisanie najważniejszych punktów, a potem sprawdzanie na podstawie notatek jak wiele zapamiętaliśmy.

W zamierzchłych czasach kiedy ja chodziłam do szkoły jedną z najbardziej skutecznych metod przygotowania do sprawdzianu było zrobienie ściągawki. Dlaczego? Dobra ściągawka zawierała najważniejsze rzeczy – najpierw zatem trzeba było materiał przeczytać i zrozumieć, a następnie wybrać to, co najistotniejsze. Potem kaligrafowało się te informacje drobnym maczkiem na paseczku papieru, czując jednocześnie dreszczyk emocji, który tylko wzmagał pamięć… W efekcie, dobrze przygotowana ściągawka nie musiała opuszczać kieszeni podczas sprawdzianu, ponieważ zamieszczone w niej informacje w cudowny sposób pozostawały w głowie!

Warto rozmawiać z dziećmi o starych, dobrych, sprawdzonych sposobach na uczenie się. Mnemotechniki – pisanie wierszyków ze słówek, które należy zapamiętać; tworzenie fiszek, po które można w każdej chwili sięgnąć i przypomnieć sobie to, co najważniejsze – wszystkie metody, które wymagały aktywnego udziału, zaangażowania emocjonalnego i pisania, które z punktu widzenia uczenia się jest niezwykle istotne, ponieważ wymaga przetwarzania informacji przez mózg. Dlatego też gotowe fiszki czy ściągawki przygotowywane metodą kopiuj-wklej nie przynoszą efektów, ponieważ również stanowią „bierną” metodę uczenia się – skuteczną w 10%.

Warto przypomnieć jeszcze, że ćwiczenie rodzi mistrza i najlepszym sposobem na opanowanie materiału jest ćwiczyć, ćwiczyć, ćwiczyć… Niestety wiele szkół zrezygnowało z zeszytów ćwiczeń ze względu na ograniczony budżet. Oczywiście nauczyciele zazwyczaj przekazują uczniom ćwiczenia na kserowanych kartkach, które jednak łatwo ulegają zgubieniu. Nie bójmy się prosić nauczycieli o wskazanie źródeł, które pozwolą uczniom na ćwiczenie potrzebnych umiejętności. W Internecie można znaleźć mnóstwo ćwiczeń do wykonywania online, które od razu podają odpowiedzi i tłumaczą, na czym polegały błędy. Trzeba tylko wiedzieć, gdzie ich szukać – pytajmy nauczycieli! Prośmy również o jasne i wyraźne sformułowanie kryteriów sukcesu: dzięki nim i dziecko i my będziemy w stanie skontrolować, na ile materiał został opanowany.

O skuteczności uczenia się decyduje nie czas, jaki mu poświęcimy, ale techniki, jakie wykorzystamy. Pamiętajmy więc również, aby zapewnić dziecku czas na odpoczynek. Niech popołudnie nie będzie przedłużeniem szkoły – mózg musi też odpocząć, oderwać się od pracy, poleniuchować choć chwilę: dzięki temu będzie później bardziej chłonny i chętny do pracy!

Karolina Isio-Kurpińska

Zapraszamy do dyskusji na temat artykułu na naszym facebooku


Dodaj komentarz

Nie możesz pisać komentarzy zanim się nie zalogujesz.. Logowanie tutaj.

Komentarze

Nikt nie skomentował jeszcze tej strony

Subskrybuj komentarze przez RSS na tej stronie | RSS dla wszystkich komentarzy

Zadaj pytanie

x

Zapisz się na newsletter

x