Grupa Eko-Tur Instytut Kształceni Eko-Tur Doradztwo Prawne Eko-Tur Baza Nauczycieli Edurada PrimoPsyche
powrót

Jesteś tutaj: Strona główna \ Biblioteka pedagogiczna \ Uczeń z ADHD

Uczeń z ADHD

08:00 31-07-2020

Kategoria: Recenzje

Książka adresowana głownie do nauczycieli, studentów kierunków pedagogicznych oraz tych, których interesują problemy ucznia z ADHD. Autorka z ogromnym znawstwem omawia pojęcie i istotę nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi.

Autorka dokonuje przeglądu metod diagnozowania oraz stosowanych w Polsce metod terapii pedagogicznej, psychoterapii i innych metod wspomagających funkcjonowanie dziecka z ADHD w środowisku.

Najważniejsza część książki traktuje o szkolnym funkcjonowaniu ucznia z ADHD w świetle stawianych mu przez środowisko szkolne wymagań dydaktycznych oraz społeczno- wychowawczych. Autorka przedstawia formalny system wymagań szkolnych wobec ucznia oraz obowiązujących, zarówno ogólnych jak i wewnątrzszkolnych, aktów prawnych. Treść rozdziału jest pionierską próbą ukazania niewspółmierności szkolnych oczekiwań do możliwości i ograniczeń dziecka z ADHD. Każdy nauczyciel winien ten fragment uczynić obszarem własnej refleksji: chcemy, by uczeń z nadpobudliwością zachowywał się tak samo jak każdy inny uczeń i osiągał te same efekty, a nie bierzemy często pod uwagę jego złożonych trudności. Zachętą do pogłębionej refleksji winna się stać także lista porad dla nauczycieli zawartych w zakończeniu książki.

Tytuł publikacji: Nauczyciel a uczeń z ADHD

Autor publikacji: Wanda Baranowska

Wydawnictwo, rok
Oficyna Wydawnicza „Impuls”, Kraków 2010

Krystyna Budzianowska

Zapraszamy do dyskusji na temat artykułu na naszym facebooku


Dodaj komentarz

Nie możesz pisać komentarzy zanim się nie zalogujesz.. Logowanie tutaj.

Komentarze

Nikt nie skomentował jeszcze tej strony

Subskrybuj komentarze przez RSS na tej stronie | RSS dla wszystkich komentarzy

Zadaj pytanie

x

Zapisz się na newsletter

x