Grupa Eko-Tur Instytut Kształceni Eko-Tur Doradztwo Prawne Eko-Tur Baza Nauczycieli Edurada PrimoPsyche
powrót

Jesteś tutaj: Strona główna \ Biblioteka pedagogiczna \ Wywiad z autorką bestsellera Joanną Kujawą

Wywiad z autorką bestsellera Joanną Kujawą

10:00 18-12-2012

Dla kogo: Nauczyciele , Rodzice , Studenci

Kategoria: Rozwój osobisty , Edukacja za granicą , Wywiady na 25-lecie oświaty

Nasza ekspertka Joanna Kujawa opublikowała w Australii książkę, która odniosła wielki sukces wydawniczy. O pracy nad publikacją, badaniach archeologicznych i Jezusie mówi EDURADZIE autorka w specjalnym wywiadzie.

Edurada: Czego dotyczy Pani książka?

Joanna Kujawa: Uważam, że można na moją książkę patrzeć z dwóch różnych stron. Z jednej strony jest to historia przygody związanej z odkryciami archeologicznymi w Izraelu, dotyczącymi życia Jezusa: w Jeruzalem i Nazarecie. Z drugiej strony jest to historia bardzo osobistej podróży duchowej, podobnej pod pewnymi względami do bardzo popularnej na Zachodzie książki „Eat, Pray, Love”, w której kobieta wyrusza w duchową podróż, zmieniającą jej życie. Moja książka, „Jerusalem Diary: Searching for the Tomb and House of Jesus” jest opisem podróży do Ziemi Świętej i zapisem duchowych refleksji. 

E: Skąd czerpała Pani inspirację do napisania książki?

JK: Miałam ogromne szczęście spotkać dwóch Australijczyków (Steve’a Shanahana i Martina McBurney’ ego), którzy właśnie wrócili z Izraela i powiedzieli mi, że znaleźli w centrum Jeruzalem grób z pierwszego wieku, który może być grobem Jezusa, jak również nowe miejsce, gdzie prawdopodobnie stał dom Jezusa. Jak państwo na pewno wiedzą i grób, i dom Jezusa były zidentyfikowane od wieków. Jednakże archeologowie od dawna mieli wątpliwości i szukali innych możliwości.

E: Wielu ludzi nie zadaje sobie tych pytań, wierzy, że prawdziwym grobem Jezusa jest Bazylika Grobu Bożego. I koniec!

JK: Ja nie rozstrzygam tej kwestii. Wiem tylko, że archeologowie i historycy nigdy nie mieli zupełnej pewności. Z naukowego punktu widzenia, poszukiwania ciągle trwają i moja książka opowiada o osobistej przygodzie z dwoma Australijczykami, którzy wierzą, że znaleźli nowe możliwe miejsca grobu i domu Jezusa. Ja nie wiem, czy oni mają rację czy nie, po prostu opowiadam tę wspaniałą historię a la Indiana Jones - dwóch facetów i dziewczyna z doktoratem - na archeologicznej wyprawie. Ja w tej przygodzie osobiście uczestniczyłam, dzięki czemu doświadczyłam wielu zmian duchowych i osobistych.

E: Co się zmieniło?

JK: Postrzeganie Jezusa. Dla mnie Jezus jest nie tylko cierpiącym Zbawicielem, ale także inspirującym nauczycielem, który zmienił bieg historii i dzieje religii.

E: Jak na książkę zareagowali recenzenci i krytycy?

JK: Książka była niedawno wydana i na razie ma bardzo dobre recenzje. Krytycy mówią, że jest bardzo dobrze napisana, że widać w niej wiele lat pracy naukowej, i że czyta się ją jak powieść, ponieważ jest to również historia pewnej przygody archeologicznej. Wielu ludziom podoba się styl historycznej intrygi i przygody podróżniczej.

E: Jak wyglądała Pani praca nad książką?

JK: Moją jedną inspiracją była ta wspaniała przygoda, w której uczestniczyłam. Moją drugą wielką inspiracją były moje wieloletnie studia na temat czasów wczesnośredniowiecznych, które odbyłam na University of Toronto i Instytucie Pontyfikalnym. Kiedy opisywałam dzieje Bazyliki Grobu, weszłam bardzo głęboko w historię jej odnalezienia w IV wieku przez Helenę, matkę Konstantyna Wielkiego, wspaniałą kobietę, która wybrała się w podróż do Ziemi Świętej w wieku osiemdziesięciu lat! Wchodzę również w historię tzw. „drugiego Grobu Jezusa” odkrytego w XIX wieku przez anglikanów (tzw. Garden Tomb). I na końcu omawiam argumenty moich współpodróżników i ich odkrycia. Jak możecie państwo sobie wyobrazić jest to zarazem fascynująca intryga historyczna, która sama w sobie jest interesująca. Ja nie opowiadam się po żadnej ze stron, a jedynie rozważam wszystkie hipotezy. Nie ukrywam, że włożyłam w tę książkę wiele lat studiów i emocji. Historia to po prostu moja pasja.

E: Z jaką reakcją czytelników się Pani spotkała?

JK: Wiele ludzi podziękowało mi za książkę, ponieważ jest ona napisana bez żadnej ideologii. Z należytym dystansem przedstawiam stan wiedzy archeologicznej. Inny dowód na to, że czytelnicy są zainteresowani „Jerusalm Diary” jest fakt, że książka bardzo dobrze się sprzedaje w międzynarodowych sieciach księgarskich.

E: Jakie przesłanie niesie ze sobą ta publikacja?

JK: Jezus jest wielką ikoną religijną, z którą są związane różne miejsca i ich interpretacje. Osobiście nie uważam, że to jest takie ważne, które miejsce jest „prawdziwym”, po tylu wiekach jest to niemal niemożliwe do odgadnięcia – liczy się duchowy rozwój, a przebywanie w Ziemi Świętej może nam go ułatwić.

Dziękuję za rozmowę

Zapraszamy do dyskusji na temat artykułu na naszym facebooku


Dodaj komentarz

Nie możesz pisać komentarzy zanim się nie zalogujesz.. Logowanie tutaj.

Komentarze

Nikt nie skomentował jeszcze tej strony

Subskrybuj komentarze przez RSS na tej stronie | RSS dla wszystkich komentarzy

Zadaj pytanie

x

Zapisz się na newsletter

x