Co zrobić, gdy rodzice ucznia nie wyrażają zgody na zajęcia rewalidacyjne?
Co zrobić, gdy rodzice ucznia nie wyrażają zgody na zajęcia rewalidacyjne?
Odpowiedź eksperta
Ekspert edurady
Zajęcia rewalidacyjne są nierozerwalnie związane z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego, które wydaje publiczna poradnia psychologiczno-pedagogiczną dla ucznia z niepełnosprawnością.
Zajęcia rewalidacyjne nie są wydawane na wniosek lun za zgodą rodziców. Są konsekwencją przedstawienia przez rodziców w szkole orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego. To obowiązkowe zajęcia dla ucznia niepełnosprawnego (analogicznie jak np. zajęcia z matematyki lub j. polskiego), a dyrektor szkoły ma obowiązek zatrudnić specjalistę, który będzie realizował zajęcia rewalidacyjne zgodnie z potrzebami ucznia.
Jeśli rodzice ucznia mają wątpliwości co do udziału dziecka w zajęciach rewalidacyjnych - należy z nimi rozmawiać i pogłębić ich wiedzę na temat roli i znaczenia tych zajęć. Jeśli mimo to rodzice nie będą wyrażali zgody na udział dziecka w tych zajęciach, należy podjąć działania we współpracy z poradnią psychologiczno-pedagogiczną i organem prowadzącym, które będą związane z podważaniem zasadności wydania orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego oraz powiadomić o tym rodziców.
Zajęcia rewalidacyjne są ważnym elementem wsparcia ucznia niepełnosprawnego w systemie edukacji. Rodzice nie tylko powinni mieć świadomość tego faktu ale też w tym wsparciu aktywnie uczestniczyć.
Dodaj komentarz
Nie możesz pisać komentarzy zanim się nie zalogujesz.. Logowanie tutaj.
Komentarze
Nikt nie skomentował jeszcze tej strony
Subskrybuj komentarze przez RSS na tej stronie | RSS dla wszystkich komentarzy
Zadaj pytanie
Jesteś klientem Instytutu Kształcenia Eko-Tur?
Nurtuje Cię jakieś pytanie z dziedziny prawa oświatowego, prawa pracy i ubezpieczeń społecznych?
Skorzystaj z bezłpłatnego wsparcia na dyżurze telefoniczniecznym.