Jaka powinna być rola informacji zwrotnej w nauczaniu i uczeniu się?
Jaka powinna być rola informacji zwrotnej w nauczaniu i uczeniu się?
Odpowiedź eksperta
Ekspert edurady
Stosowanie informacji zwrotnej jest z jednej strony obowiązkiem nauczyciela, wynikającym z obowiązujących przepisów, bowiem rozporządzenie MEN z 16.08.2017 r. (poz.1611) w sprawie wymagań wobec szkół, wskazuje informację zwrotną jako narzędzie, które pomaga uczniowi uczyć się i planować swój indywidualny proces uczenia się.
Przede wszystkim jednak posługiwanie się IŻ i korzystnie z niej ma nieocenioną wartość zarówno dla ucznia, jak i dla nauczyciela. Wśród korzyści dla ucznia warto wymienić: budowanie poczucia bezpieczeństwa ucznia, który dzięki IŻ, jakie najistotniejsze elementy powinny się znaleźć w jego pracy; eliminuje element zaskoczenia, ponieważ uczeń ma świadomość, co – w przypadku konkretnego zadania – będzie oceniane; znając kryteria oceniania, skupia się na informacji zwrotnej udzielonej przez nauczyciela, a nie na samej ocenie.
Nauczyciel natomiast – przekonując się do stosowania IŻ - formułuje tylko takie zadania, które są faktycznie pomocne w realizacji konkretnych, zaprojektowanych przez siebie celów; ma autentyczny wpływ na to, na co i w jaki sposób zwracają uwagę jego uczniowie podczas procesu uczenia się, ponieważ udziel im precyzyjnych wskazówek; kształtuje świadomość współodpowiedzialności ucznia za przebieg procesu uczenia się.
Dzięki pozyskiwaniu od uczniów informacji zwrotnej na temat swojej pracy nauczyciel może natomiast dokonywać bardzo ważnej i pożądanej autorefleksji dotyczącej poziomu ich zaangażowania podczas lekcji, motywacji, osiągnięcia celów, czy po postu zadowolenia z tego, czego mieli okazję się nauczyć.
Dodaj komentarz
Nie możesz pisać komentarzy zanim się nie zalogujesz.. Logowanie tutaj.
Komentarze
Nikt nie skomentował jeszcze tej strony
Subskrybuj komentarze przez RSS na tej stronie | RSS dla wszystkich komentarzy
Zadaj pytanie
Jesteś klientem Instytutu Kształcenia Eko-Tur?
Nurtuje Cię jakieś pytanie z dziedziny prawa oświatowego, prawa pracy i ubezpieczeń społecznych?
Skorzystaj z bezłpłatnego wsparcia na dyżurze telefoniczniecznym.