Grupa Eko-Tur Instytut Kształceni Eko-Tur Doradztwo Prawne Eko-Tur Baza Nauczycieli Edurada PrimoPsyche
powrót

Jesteś tutaj: Strona główna \ Pytania i odpowiedzi \ Jeden kodeks etyki czy dwa jeden dla nauczycieli drugi dla pracowników niepedagogicznych?

Jeden kodeks etyki czy dwa jeden dla nauczycieli drugi dla pracowników niepedagogicznych?

Jeden kodeks etyki czy dwa jeden dla nauczycieli drugi dla pracowników niepedagogicznych?

11:12 14-05-2020

Odpowiedź eksperta

Jacek Jagiełło Wykładowca

W związku z zatrudnianiem pracowników podlegających różnym pragmatykom prawnym ( nauczyciele – Ustawa KN, natomiast pracownicy niepedagogiczni -Ustawa z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych Dz. U. z 2019 r. poz. 1282) rodzi się wątpliwość czy możliwe jest opracowanie jednego kodeksu etyki dla tak różnych grup zawodowych.

W odniesieniu do samorządowej jednostki oświatowej oznacza to, że kodeks musi uwzględniać strukturę zatrudnienia właściwą dla szkół i przedszkoli, dla który cechą charakterystyczną jest, iż zatrudniają osoby podlegające różnym pragmatykom, czyli zarówno nauczycieli, podlegających regulacjom Karty Nauczyciela oraz pracowników niepedagogicznych, również posiadających własną pragmatykę służbową – ustawę o pracownikach samorządowych.  W praktyce oznacza to, że można w jednostkach oświatowych przyjąć dwa kodeksy etyki – dla każdej z tych grup zawodowych osobno, jak i jeden obejmujący zakresem swojej regulacji i nauczycieli i pracowników samorządowych.Dodaj komentarz

Nie możesz pisać komentarzy zanim się nie zalogujesz.. Logowanie tutaj.

Komentarze

Nikt nie skomentował jeszcze tej strony

Subskrybuj komentarze przez RSS na tej stronie | RSS dla wszystkich komentarzy

Zadaj pytanie

x

Zapisz się na newsletter

x